Świąteczny czas jest najlepszą okazją, by spotkać się z najbliższymi i osobiście przekazać im nawet symboliczny podarunek. Nie zawsze jednak mamy okazję na takie spotkania. Odległość, czas, stan zdrowia nie pozwalają, by móc dzielić radość świąt przy jednym stole. Prezent zaczynamy pakować, by zdążyć z wysyłką na czas, i chociaż w ten sposób móc się podzielić świąteczną atmosferą. W jaki sposób go zapakować, by dotarł cało i bezpiecznie?

(Nie)zawodna poczta

W okresie przedświątecznym kurierzy i placówki pocztowe mają mnóstwo pracy. Już teraz myślimy o wysyłce prezentów do osób, z którymi nie będzie okazji spotkać się w najbliższym czasie. Mamy również na uwadze to, że przy dużej liczbie pakunków, z którymi zmagają się dostawcy, ich bezpieczeństwo transportu i ryzyko uszkodzeń pozostawiają wiele do życzenia. Można jednak samodzielnie zapakować i zabezpieczyć każdy podarunek w taki sposób, by mieć pewność, że nie ruszy go żaden pech!

Podstawa to odpowiedni karton czy niewielkie pudełko. Najlepiej z grubej i wytrzymałej tektury, nawet jeśli do środka ma trafić miękka zawartość, która nie jest narażona na wysokie ryzyko uszkodzenia. Lepiej pokusić się o nieco trwalsze i lepsze zabezpieczenie, niż potem przeżywać niezadowolenie. Odpowiednich rozmiarów i jakości kartony, można znaleźć w sklepie Opakowania24.eu.

Pudełko to nie wszystko. Zawartość powinna być stabilna, nie może przesuwać się w trakcie transportu, a zewnętrzne zabezpieczenie musi chronić przed działaniem trudnych, zimowych warunków atmosferycznych.

Jak zabezpieczać wnętrze kartonu

Do wnętrza mogą trafić przekładki tekturowe, które nie pozwalają kilku zapakowanym elementom „obijać” się o siebie. Wolne przestrzenie warto wypełnić lekkimi kulkami, które zapewniają jeszcze większą stabilność. Dobrze sprawdza się także folia bąbelkowa. Doskonale amortyzuje wstrząsy, dlatego paczka, która zostanie upuszczona lub podczas załadunku/rozładunku upadnie na ziemię, prawdopodobnie nie doprowadzi do uszkodzenia zawartości.

Jeśli we wnętrzu swoje miejsce znajdują książki czy albumy, dobrze jest zabezpieczyć ich rogi tekturowymi narożnikami, które chronią przed ich zagięciami.

Oklejanie i opakowywanie kartonów

Zapakowany karton trzeba zakleić. Nic nam jednak po zabezpieczaniu, jeśli wybieramy najtańszą i wąską taśmę klejącą. Najpewniej rozklei się już w trakcie dostarczania jej na pocztę. Lepiej postawić na wytrzymałą taśmą samoklejącą, szeroką, która szczelnie zakleja, tym samym zapewniając większą stabilność pakunku, a do tego jest odporna na działanie zimowych warunków atmosferycznych.

Opakowanie można również owinąć elastyczną folią stretch, by do wnętrza nie dostała się wilgoć i rozmaite zabrudzenia, na które z kolei nie jest odporny żaden karton tekturowy.

Tak zapakowana i zabezpieczona paczka zapewnia bezpieczny transport. Ponadto wspomniane produkty są lekkie i zajmują niewiele miejsca, stąd nie odbijają się na kosztach wysyłki. Prezent już gotowy?